TPK Medya Ankara Web Tasarım S Logo
WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

İçerik Listesi

0
(0)

WordPress video ekleme web sitelerine video içerikleri de eklemek isteyen kişilerin düşündüğü konulardan bir tanesidir. Video içerikleri gerek blog siteleri gerekse e ticaret sayfaları veya kurumsal siteler tarafından paylaşılabilmektedir.

Özellikle ilk kez paylaşılacağı durumda bunun nasıl gerçekleştirileceği pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Bunun birçok yöntemi olup her birini tek tek bilmek, içerikleri istediğiniz şekilde eklemenize olanak tanımaktadır.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Hizmeti
Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Hizmeti

oEmbed Yöntemi ile Video Ekleme

oEmbed yöntemi WordPress’e nasıl video eklenir için verilebilecek yanıtlardan bir tanesidir Bu temel olarak A sitesinden B sitesine kaynak URL’sini yazarak görsel, video ve metin eklemeye yardımcı olmaktadır.

Video eklemenin en kolay yöntemini arıyorsanız, tercih edebileceğiniz seçeneklerinden de ilkidir. Adım adım nasıl yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki işlemleri takip etmeniz mümkündür.

 • YouTube platformuna giriş yapın
 • WordPress sitesine koyacağınız videoya giriiş yapın
 • Fare imlecini URL üzerine götürerek, URL adresini kopyalayın
 • Ardından WordPress görsel editörüne girin

Böylece söz konusu videnun URL’sini yapıştırdıktan sonra WordPress videoyu otomatik şekilde yerleştirecektir. WordPress video ekleme nasıl  yapılır da böylece tamamlanmaktadır.

iFrame ile WordPress Video Ekleme

Eğer WordPress video ekleme için farklı yöntemleri de arıyorsanız iFrame de onlardan bir tanesidir. Bu genel anlamda videonun yazı ya da sayfa içerisinde nasıl görüneceini özelleştirmeye olanak tanımaktadır.

Şayet videolarınızı daha kişisel hale getirmek veya düzenlemeler yapmak istiyorsanız sizin için uygun bir yöntem olabilir. Nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip etmek yeterlidir.

 • Abone ol butonunun üzerinde yer alan Paylaş üzerine tıklayın
 • Yerleştir üzerine tıklayın
 • Bundan sonra iFrame kodu ve bazı kutucuklar görülür. İlk kutu belirli bir zamanda başlayan YouTube videosu yerleştirmeye olanak tanımakadır.
 • Zamanlama ayarı için önce video izlenmeli, ardından da istediğiniz saniyede durulmalıdır. Oynat, durdur, ses ve ileri alma gibi kontroller ikinci kutulara tıklayarak görülebilir.
 • iFrame kodu kopyalanır ve WordPress görsel editöre yollanır
 • Görsel kod metin moduna değiştirilir ve yerleştirme kodu yapıştırılır

WordPress video ekleme nasıl yapılır adım adım öğrenmek istiyorsanız böylece tüm süreç de tamamlanmaktadır.

Kenar Çubuğuna Video Yerleştirme Yöntemi

Kenar çubuğuna video yerleştirme de WordPress video ekleme için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Eğer yazınıza video eklemek yerine kenar çubuğuna koymayı istiyorsanız bu metodu kullanmanız mümkündür. Bu zor gibi dursa da adım adım aşağıda olduğu gibi yapmak mümkündür.

 • Yönetici paneline girerek görünüm, özelleştir yolunu takip ederek Bileşenler üzerine tıklayın
 • Video eklenecek birden çok kenar çubu olabilir. Bunlar seçildikten sonra Bir Bileşen Ekle üzerine tıklanır
 • Arama kutusuna video yazılır
 • Sol kenarda görünen video bileşenine gelinerek Video Ekle üzerine basılır ve Adresten Ekle denir
 • Kutuya YouTube’dan URL kopyalanarak yapıştırılır
 • Video ön izleme göründükten sonra onaylamak için Bileşene Ekle üzerine tıklanır

Video başlığı ise sol tarafta yapılabilmektedir. Kaydet ve yayınla dedikten sonra WordPress video ekleme süreci kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

WordPress Video Ekleme Hangi Platformlar ile Yapılır?

WordPress video ekleme nasıl ilk olarak YouTube ile gerçekleştirilebilir. Ancak bunun haricinde farklı platformlar üzerinden de çözümler almak mümkündür. WordPress sayfalarınız üzerine aşağıdaki sistemler üzerinden de yüleme yapmak mümkündür.

 1. SlideShare
 2. SoundCloud
 3. Spotify
 4. TED
 5. Tumblr
 6. WordPress eklenti dizini
 7. WordPress.tv
 8. Vimeo
 9. Flickr
 10. Instagram
 11. Photobucket
 12. Reddit
 13. Scribd
 14. DailyMotion
 15. Hulu

WordPress video nasıl eklenir bunların her birinde aynı şekilde yapılmaktadır. Sadece YouTube için anlatılan adımları bunlar için uygulamak gerekmektedir.

WordPress Video Ekleme Eklentileri

WordPress video ekleme eklentileri de bilinmesi gereken yöntemlerden bir tanesidir. Bu kapsamda pek çok uygulama yer almakta olup Video Embed & Thumbnail Generator onlardan bir tanesidir. Yöntem ücretsiz olup şayet internet sitenizi YouTube tarzı bir video bazlı platforma dönüştürmek isterseniz uygun bir yapı taşımaktadır.

Bu eklenti aracılığıyla Video.js, Mediaelement.js, JW Player 6 ya da Adobe Strobe Media Playback Flash Player tarzı farklı video oynatıcılardan da seçmek mümkündür. Eklenti videoların tekrar boyutlandırılmasına, her yere kolay bir şekilde sığdırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca videonun üçük resmini de sunmaktadır.

Videolar WordPress Hosting’e Yüklenmeli Mi?

WordPress’e video ekleme esnasında kullanılabilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu süreçte akla Hosting’e eklemek de gelebilmektedir. Ancak bunu farklı sebeplerden dolayı yapmamak önerilmektedir. Bunun bir sebebi sunucu kaynaklarından tasarruf elde edebilmedir.

Videoları buraya yüklemek sunucu kaynaklarından götürecek olup Paylaşımlı model kullanıyorsanız aynı kaynakları paylaşan başka siteler de bundan etkilenecektir. Ayrıca video yönetmek eklenti kullanmayı da gerektirebilmektedir. Bu durum sunucu yükünü ekstradan arttırmaya yol açacaktır. Böylece site performansı düşerek istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Yazımızı Değerlendirmek İster misiniz?

İçerik Puanı: 0 / 5. - Toplam Oy Sayısı: 0

Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Web Tasarım ve Digital Medya Ajansı

Web Tasarım, SEO Çalışması ve İnternet Reklamcılığı konusunda sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Son Eklenenler

AKLINIZDA PROJE Mİ VAR? HEMEN TEKLİF ALIN

Formu doldurun sizi hemen arayalım.