TPK Medya Ankara Web Tasarım S Logo
WordPress Siteyi Başka Bir Domain'e Taşıma

WordPress Siteyi Başka Bir Domain’e Taşıma

İçerik Listesi

0
(0)

WordPress siteyi başka bir domain’e taşımak, sitenin büyümesi veya markanın yeniden şekillendirilmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı gerekebilmektedir. WordPress site taşıma işleminin nasıl yapıldığı da WordPress siteye sahip pek çok birey ve işletme tarafından merak edilmektedir.

WordPress Domain Transfer Nasıl Yapılır?

WordPress domain transfer nasıl yapılır? Sorusuna yanıt olarak; Öncelikle bu işlem için gerekli hazırlıkların yapılması gerekmektedir. İlk olarak, transfer işleminden önce, yeni bir domain satın almış olmanız ve nameserver’larınızı sitenizin yeni hosting sağlayıcısına yönlendirmiş olmanız gerekir.

Mevcut hosting hesabınıza erişiminizin olması ve domain’inizin kilitlemesinin (transfer kilidi) devre dışı olması da gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir veri kaybına karşı, sitenizin tam bir yedeğini almanız önemlidir. Ardından taşıma işlemi için sırasıyla şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 1. FTP veya dosya yöneticisi kullanarak eski sitenizin tüm dosyalarını yeni sunucuya yükleyin.
 2. Dosyaları yüklerken, wp-config.php dosyasındaki veritabanı bağlantı bilgilerini yeni sunucuya göre güncellediğinizden emin olun.
 3. Yeni sunucunun veritabanına eski sitenizin veritabanını aktarın. Bunu phpMyAdmin veya başka bir veritabanı yönetim aracı kullanarak yapabilirsiniz.
 4. Veritabanını aktarırken, wp_options ve wp_site tablolarındaki URL bilgilerini yeni domain’e göre güncellediğinizden emin olun.
 5. WordPress yönetim paneline giriş yapın ve Ayarlar > Genel menüsüne gidin. Site URLsi ve WordPress Adresi alanlarına yeni domain adresinizi girerek kaydedin.
 6. Kalıcı bağlantı ayarlarını kontrol edin. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menüsüne gidin ve sitenizin URL yapısı için uygun seçeneği seçin.
 7. Eklentilerinizi ve temalarınızı yeni sitenize yükleyin ve etkinleştirin. Bazı eklentiler ve temalar domain değişikliğinden sonra ek konfigürasyon gerektirebilir.
 8. Yeni sitenizdeki resimlerin doğru görüntülendiğinden emin olun. Bazı durumlarda, resimlerin yollarını manuel olarak güncellemeniz gerekebilmektedir.
 9. Sitenizin tüm işlevlerinin düzgün çalıştığından emin olmak için sitenizi iyice test edin. Özellikle URL’ler, bağlantılar, resimler, formlar ve eklentiler gibi unsurları kontrol edin.

Dosyaları ve veritabanını aktarırken dikkatli olmanız ve herhangi bir hataya yol açmamanız önemlidir. URL ve bağlantı bilgilerini güncellerken yeni domain adresinin doğru şekilde girildiğinden emin olmak gerekmektedir.

Tüm bu adımların ardından siteyi test ettikten sonra eski domain’deki yönlendirmeleri yeni domain’e yönlendirerek tüm taşıma işlemi tamamlanabilmektedir.

WordPress Site Taşıma Eklentisi

WordPress site taşıma eklentisi, web sitenizin tüm dosya ve verilerini kolayca başka bir sunucuya veya hostinge taşımanıza yardımcı olan araçlardır. Eklentiler, karmaşık manuel işlemler gerektirmeden, sitenizin taşınmasını hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

WordPresssite taşıma eklentilerinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

 • Çoğu eklenti, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve teknik bilgi gerektirmemektedir.
 • Eklentiler, sitelerinizi dakikalar içinde taşımanıza olanak tanımaktadır.
 • Verilerinizin kaybolma veya bozulma riskini en aza indirmektedir.
 • Eklentiler, temalar, eklentiler, resimler ve veritabanıdahil olmak üzere sitenizin tüm bileşenlerini taşımaktadır.
 • Bazı eklentiler, taşıma işlemi sırasında otomatik yedekleme almanızı sağlamaktadır.

Popüler WordPress site taşıma eklentileri arasında ise  Duplicator, All-in-One WP Migration, WP Migrate DB ve BackupBuddy bulunmaktadır.

Yazımızı Değerlendirmek İster misiniz?

İçerik Puanı: 0 / 5. - Toplam Oy Sayısı: 0

Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Web Tasarım ve Digital Medya Ajansı

Web Tasarım, SEO Çalışması ve İnternet Reklamcılığı konusunda sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Son Eklenenler

AKLINIZDA PROJE Mİ VAR? HEMEN TEKLİF ALIN

Formu doldurun sizi hemen arayalım.