TPK Medya Ankara Web Tasarım S Logo
WordPress Site Yapımı

WordPress Site Yapımı

İçerik Listesi

5
(2628)

WordPress Site Yapımı Günümüzde web siteleri işletmelerin, kurumların ve hatta kişisel projelerin bile vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bir web sitesi oluşturmak için WordPress en popüler platformlardan biridir ve kullanımı oldukça yaygındır.

Ancak herkes WordPress web sitesi oluşturma işlemlerini bilmez veya nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Bu nedenle WP ile site oluşturma süreci hakkında bilgi edinmek veya profesyonel destek almak başarılı bir web sitesi oluşturmanın önemli adımlarından birini oluşturmaktadır.

WordPress Site Nasıl Yapılır?

Her ne kadar WordPress site kurulumu zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Bunun için ilk adım ana içeriği tanımlamaktır.

Kişisel bir blog oluşturmayı planlıyorsanız sitenizin odaklanacağı bir konu seçmek önemlidir. İçeriğinizin hangi alana odaklanacağına karar vermek sitenizi şekillendirmek için kritik bir adımdır. Fotoğrafçılık, kitap incelemeleri, yemek tarifleri veya seyahat deneyimleri gibi çeşitli konular arasından ilgi alanlarınıza en uygun olanını seçmek gerekmektedir. Bu şekilde uzun vadede içerik oluşturmak sizin için daha kolay ve keyifli olabilmektedir.

Niş belirledikten sonra web sitenizin amacını belirlemek de önemlidir. Sitenizden gelir elde etmeyi mi planlıyorsunuz yoksa sadece hobinizle ilgili yazılar paylaşmayı mı düşünüyorsunuz planlanmalıdır. Ne tür bir hedef koyarsanız koyun tutarlı olmanız ve ona bağlı kalmanız gerekmektedir.

Ayrıca hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yazılarınızın kimin ilgisini çekeceğini düşünmek içeriğinizin tonunu ve tarzını belirlemektedir. Böylece WordPress okuyucularınıza daha etkili bir şekilde ulaşabilir ve içeriğinizin değerini artırabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi ve Domain Sorgulaması

Markanızın temsilini sağlayan en önemli unsurlardan biri adınızdır. Bu sebeple WordPress Site Yapımı esnasında ad seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir.

Wikipedia, YouTube ve Netflix gibi büyük platformların ortak özelliği telaffuzu kolay, akılda kalıcı ve kısa isimler kullanmalarıdır. Genel anlamda bir alan adının da bu özelliklere sahip olması önemlidir. Ziyaretçilerin sitenizin adını hatırlaması ve telaffuz etmesi kolay olmalıdır Aksi halde potansiyel kullanıcıları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalınabilmektedir.

Alan adı bulma konusunda size yardımcı olacak birçok araç bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak markanıza uygun, akılda kalıcı ve kullanılabilir bir alan adı keşfetmeniz mümkündür. Seçtiğiniz alan adını beğendiğinizde, sırada bu alan adının kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve kayıt altına almak vardır.

Bu adımları takip ederek markanız için mükemmel bir alan adı bulabilir ve çevrimiçi varlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Web Hosting Hizmeti Seçme

WordPress Site Yapımı oluştururken doğru hosting sağlayıcısını seçmek önemlidir. Bu konuda dikkate almanız gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

 • Web sitenizin ne kadar kaynağa ihtiyaç duyacağı, önünüzdeki 12 ay için planlarınız ve sitenizin büyüme potansiyeli gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • 7 gün 24 saat ve senenin 365 günü kesintisiz ve stabil bir hizmet sunan bir web host seçmek önemlidir.
 • Web sitenizde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veya site çalışmıyorsa, hızlı ve etkili müşteri desteği alabilmek önemlidir.
 • Çoğu web site sahibinin programlama bilgisi sınırlı olabilir. Bu nedenle hosting sağlayıcısının kontrol panelinin kullanımı kolay olmalıdır

Tüm bunların yanı sıra web site sahibi olarak uzun vadeli bütçe planlaması yapmak da önemlidir. İhtiyaçlarınıza uygun bir WordPress hosting sağlayıcısı seçerek, gereksiz masraflardan kaçınabilir ve bütçenizi daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

WordPress Kurulumun Yapılması

WordPress kurulumu sağlayıcı firmaların kontrol panelinde sadece birkaç tıklamayla gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde çok kısa bir sürede WordPress site kurulumunu tamamlayabilirsiniz. WordPress site kurulumu adımları şu şekildedir.

 • Hosting firmanız üzerinden CPanel’e giriş yaptıktan sonra Otomatik Yükleyici simgesine tıklayın
 • WordPress seçeneğini bulun ve Seç’e tıklayın
 • Gerekli bilgileri girin
 • Son olarak Yükle tuşuna basarak kurulum işlemini tamamlayın.

Bu adımları takip ederek, WordPress’i kolayca kurabilir ve web sitenizi hızla oluşturabilirsiniz. Üçüncü adımdaki gerekli bilgilerin ne olduğunu bilmiyorsanız bunlar da yine aşağıda yer almaktadır.

 1. URL ‒ Kayıtlı alan adınız veya WordPress web sitenizin adresi
 2. Dil ‒ WordPress web sitenizin dilini belirtin
 3. Yönetici Kullanıcı Adı ‒ WordPress kontrol panelinize giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adını belirleyin
 4. Yönetici Şifresi ‒ WordPress yönetici bölgesine erişmek için kullanacağınız şifreyi oluşturun
 5. Yönetici E-Postası ‒ Bildirimler ve şifre sıfırlama için kullanılacak aktif bir e-posta adresi girin
 6. Web Sitesi Başlığı ‒ Web sitenizin başlığını belirtin
 7. Web Sitesi Etiket Satırı ‒ Sitenizin içeriği hakkında kısa bir slogan veya açıklama ekleyin

Tüm bunları yazdıktan sonra WordPress site kurulum da başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Tema Seçme

Farklı türdeki bloglar veya web siteleri, farklı düzenlere veya temalara ihtiyaç duymaktadır. Örneğin bir e-ticaret sitesi bir blogdan daha karmaşık bir tasarıma gereksinim görmektedir. WordPress site kurulumu en büyük avantajlarından biri de çeşitli temalardan seçebileceğiniz geniş bir seçeneğe sahip olmasıdır.

Bu kapsamda hem ücretsiz hem de premium temalar mevcuttur. Ücretsiz WordPress temalarından bazıları Zakra, Shapely ve Flash gibi örnekler verilebilmektedir. Söz konusu temaları galerisini gezerek ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçmeniz ve sitenizin görünümünü kişiselleştirmeniz mümkündür.

WordPress’te bir tema yüklemek oldukça basittir. İlk adım olarak WordPress kontrol panelinize giriş yapmanız ve Görünüş sekmesine geçmeniz gerekmektedir. Ardından Temalar bölümünü seçerek Yeni ekle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Arama çubuğunu kullanarak istediğiniz WordPress temasını bulabilir ve üzerine imlecinizi getirerek Yükle butonuna tıklayabilirsiniz. Sonrasında tema yüklemesi başlayacak ve kısa bir süre içinde tamamlanacaktır.

Yazımızı Değerlendirmek İster misiniz?

İçerik Puanı: 5 / 5. - Toplam Oy Sayısı: 2628

Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Web Tasarım ve Digital Medya Ajansı

Web Tasarım, SEO Çalışması ve İnternet Reklamcılığı konusunda sizlere profesyonel destek sağlıyoruz.

Son Eklenenler

AKLINIZDA PROJE Mİ VAR? HEMEN TEKLİF ALIN

Formu doldurun sizi hemen arayalım.